محل تبلیغات شما

در روستایی زندگی میکنیم که علی رغم فاصله 20 کیلومتری تا مشهد و 15 کیلومتری تا نزدیک ترین خط انتقال گاز، هنوز گاز ندارد و مردمش با کپسول گاز غذا می پزند و با نفت زمستان خود را سپری میکنند. مردم این روستا تنها یک ساعت اب شرب در شبانه روز دارند که البته کیفیت خوبی هم ندارد! موبایل هنوز تنها توسط یکی از اپراتورها در این روستا آنتن دهی دارد! درختان در حال خشک شدن هستند و مردم در حال مهاجرت به شهر! تقریبا هیچ جوانی در خود روستا شاغل نیست و مدرسه راهنمایی دخترانه روستا در حال تعطیل شدن است! کشاورزی رو به نابودی است و مراتع روستا را افراد مقیم سرمایه دار که اجدادشان زمانی ساکن روستا بوده اند و امروز در رفاه کامل در شهر زندگی میکنند به چرای دام های پرواری خود میرسانند! چندین گروه مشغول کند و کاو برای یافتن گنج هستند و هر از گاهی، مزرعه خشخاش در گوشه کنار روستا کشف میشود. مصرف مواد مخدر و مشروبات افزایش یافته و رسوم قدیمی روستا مانند کشتی، بازی های قدیمی بچه ها، ورزش های مفید (بجز تعداد محدودی از جوانان که عمدتا قدیمی و متولدین دهه 60 هستند) جای خور را به چرخیدن در شبکه های اجتماعی و بطالت محض داده اند. جاده روستا رو به نابودی است و مساجد خالی شده اند! شب ها دیگر صدای روضه از حسینیه ها به گوش نمیرسد و . و . و نگاه که میکنم میبینم در طول 10-11 سالی که این وبلاگ رو ایجاد کردم کوچکترین پیشرفتی که در روستا ایجاد نشده هیچ! ما به عقب هم برگشته ایم! زیستگاه های طبیعی مان تخریب شده و آمد و شد زوار و توریست ها بیشتر از آنکه به اقتصاد روستا کمک کند، تهاجم فرهنگی، تخریب محیط زیست و انباشت زباله در چشم اندازها را به دنبال داشته است! زمین های بالا و پایین روستا که هر دو زمانی باغ و بستان های سرسبز بودند جای خود را به خانه های بی نظم و بی نقشه و کج و معوجی داده اند که جز افسوس از آن مناظر زیبا و دلربا چیزی برای فگتن نمی ماند! خدای من! ما چه کردیم با این خاک و این دیار دوست داشتنی! اجدادمان به ما چه تحویل دادند و ما داریم چه تحویل فرزندانمان میدهیم؟ چرا هیچ کس به فکر نیست؟ چرا هیچ وفاق و اتحادی نداریم؟ چرا به فکر ایجاد اشتغال خانگی، رونق کشاورزی، دامداری، رونق صنایع دستی و قالیبافی، رونق محصولات لبنی و . نیستیم؟ چرا هیچ تعاونی نداریم؟ چرا هیچ شراکت و کار تیمی نداریم؟ چه کسی باید به داد این وضعیت اسف ناک برسد و فرهنگ، اقتصاد و اعتقاد این مردم را چه کسی باید حفظ و تقویت کند؟ این حجم از بی نظمی و بی قاعدگی و بی خیالی بی سابقه است! کجای دنیا این همه بی موالاتی را یکجا میتوان یافت؟ خدایا به دادمان برس!

پ. ن. خواهشا به بعضی ها بر نخوره که این همه انتقاد کردم! جیزی جز حقیقت نیست! به خودتون بیاید و به جای جبهه گیری، اگر کاری از دستتون برمیاد انجام بدید!

شبا که ما میخوابیم آقا پلیسه هم میخوابه

دهه شصتی های بدبخت!!!

برداشت گندم از مزرعه نمونه کرج، 12 تن گندم در هکتار

روستا ,های ,بی ,اند ,ها ,حال ,چرا هیچ ,را به ,و بی ,در حال ,به نابودی

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها